A tudatos tudatalatti
Adrienn Dankó ACC

Author: Adrienn Dankó ACC

01 April 2023

A tudatos tudatalatti
Azt, hogy hogyan látjuk a világot sok minden befolyásolja. A munkahelyünkön például az iparág, az irodai környezet és a vállalati kultúra. Ezek nem „választható” tényezők, de hogy milyen hitrendszer, értékek, viselkedési mechanizmusok, szempontok szerint működünk, azt megválaszthatjuk. Ehhez nagyfokú önismeret és tudatosság szükséges, amelyet nagyon sokan egész életük során nem sajátítanak el és „választás” helyett csak „reagálnak”. Ők nincsenek tisztában azzal, hogy tudatalattijuk irányítja őket. Minták, szokások alapján csak reagálnak a környezetükre, pedig mi magunk is alakíthatjuk, kik vagyunk, kik szeretnénk lenni.

Az első lépés tudatosítani, mivel is nem vagyunk tisztában magunkkal kapcsolatban. Ez egy nagyon fontos lépés ahhoz, hogy felismerjük, választásaink jelentősen befolyásolják egész karrierünket és életünk előmenetelét, meghatározzák élettapasztalatainkat, és hogy mi lehetséges a számunkra és mi nem.

Sok vezető „rövidlátő” lencsével közelíti meg a helyzeteket. Ez lesz az alapbeállításuk, mivel ez már jól működött a múltban, miért változtassanak rajta? Nem hallgatnak meg másokat és nem nyitottak mások szempontjaira. Azonban idővel ez nagyon beszűkíti a gondolkodásukat. Ha azt veszed észre, hogy sokszor feleslegesnek érzed megbeszélni a dolgokat, mert már úgy is tudod a választ, te is rövidlátó lettél.

Érdemes lecserélni a rövidlátó lencsét egy hasznosabbra!

Felejtsd el az „Ez így van és kész.”, „Én így működöm.” gondolatokat. Vezetőként biztosan szeretnél nyitott lenni az új öltetekre, perspektívákra. Ez nem azt jelenti, hogy ne használhatnád az évek alatt szerzett tapasztalataidat, azonban azzal a hittel működj, hogy lehetsz még jobb. Ehhez fontos, hogy megértsd, mit teszel magaddal. Használd inkább a „Meg tudom csinálni”, „Meg fogom csinálni” kifejezéseket.

Egy probléma megoldása kapcsán az az első gondolatod, miért nem fog működni? Gyakran felmerül benned, hogy milyen rossz dolgok történhetnek? E helyett a kívánt eredményt képzeld el. Ezzel azt a hitet erősíted, hogy a dolgok általában jól működnek (még akkor is, ha ezt most még nem látod), a legtöbb helyzet kedvezően végződik, és hogy jó szándékkal, pozitív hozzáállással nagyobb a valószínűsége a jó kimenetelnek.  Ez nemcsak „wishful thinking”, mert praktikus, pragmatikus tervezéssel és cselekvéssel kell, hogy párosodjon, hogy a kívánt eredményt elérd. Térképezd fel az előrelátható kockázatokat és problémákat, azonban ezt ne félelemmel és aggódással tedd.

Ha nem rendelkezel alapvető bizalommal, akkor a kockázatvallás fenyegetést jelent a számodra, még akkor is, ha valójában nincs mitől félned. Ez megakadályoz abban, hogy kölcsönösen előnyös kapcsolatokat alakíts ki másokkal. Például ha felveszel egy új beosztottat, de nem vagy meggyőződve a kompetenciájáról, folyamatosan figyelni, micro managelni fogod, nehogy hibázzon. Idővel elnyerheti a bizalmadat, de el kell nyernie azt.  E helyett tudatosan válaszd azt, hogy megbízol benne, még akkor is, ha vannak kételyeid. Ez nem könnyű, de az az erőteljes, jó vezető, aki elfogadja, hogy a beosztottja hibázik, és útmutatást tud adni neki, hogyan javítsa ki a hibát és hogyan tanulhat belőle.

Nehéz elfogadni, de nem mindig van befolyásunk a történésekre. A gondolataid, hangulataid és tetteid felett rendelkezel kontrollal, azonban vannak dolgok, amelyek felett nincs ellenőrzésed. Amikor elfogadod, hogy valami úgy történt, ahogy, ez nem azt jelenti, hogy jól is kell érezned magad miatta. Azonban arra ne pocsékold az időt, hogy ellenállsz és panaszkodsz. Ez olyan energiákat szabadít fel, amelyet arra fordíthatsz, hogy kontrolláld a helyzet azon részeit, amelyeket tudsz kontrollálni.

Newsletter


Sign up for the latest career boost ideas!


Contact



Adrienn Dankó ACC

Career re-design specialist,
ICF member Business coach

+36 70 310 82 59
adrienn.danko@klc.co.hu

https://www.linkedin.com/in/adrienn-danko-55023a1

21/b Hollán Ernő str, 1136 Budapest, Hungary