10 szó, amelyet vezetőként kerülnöd kell III. rész.
Adrienn Dankó ACC

Author: Adrienn Dankó ACC

02 September 2024

10 szó, amelyet vezetőként kerülnöd kell III. rész.
Három részes blog cikksorozatunk harmadik, utolsó részéből kiderül, hogy a „mindig”, „soha”, „kellene”, „nem”, „te”, „miért” és „mindegy” szavak mellett, miért kommunikáció és kapcsolat romboló a következő 3 szó. Ha vezetőként eredményt és hatékonyságot szeretnél elérni a csapatodnál, alaposan fontold meg, mikor mondod ki ezeket a szavakat. Magánéletedben is mérlegelendő lehet, hogy mikor használod őket.

Továbbra is a következő kérdéseket észben tartva olvasd a szavakat:

Te mely szavak szoktad használni, sokszor használni?

Melyek azok a szavak, amelyek erős érzelmi reakciót váltnak ki belőled?

Gyakorold, hogy észrevedd, amikor ezeket a szavakat használod és fogalmazd meg máshogy a mondandódat.
Nem arról van szó, hogy teljesen ki kell iktatnod a szótáradból ezeket szavakat, hanem arra bátorítalak, hogy tudatosítsd magadban, amikor használod őket és így a megfelelő helyzetekben használd őket.

8. Nem lehetséges

A „nem lehetséges” sok esetben egy olyan szó, amely nem igaz, főleg ha valamire azt mondjuk hogy nem tudjuk megcsinálni. Természetesen van olyan helyzet az üzleti életben, amikor tényleg nem lehet valamit megcsinálni, mert az egyénre, csapatra, vagy a szervezetre nézve negatív következményei vannak vagy a vállalati policy nem támogatja.

Amikor azonban egy beosztottad osztja meg veled az ötletét és rögtön azt válaszod, hogy ez „nem lehetséges”, az csökkenti a motivációt, aláássa a fejlődést és elképzelhető, hogy nem is igaz, hogy nem lehet megvalósítani az ötletet. E helyett mondd ezt: „Oszd meg velem, kérlek, mit gondolsz. Felkeltetted az érdeklődésemet.” vagy „Ez érdekes. Segíts nekem megértenem, hogyan látod a helyzetet, mert két különböző nézőpontból látjuk a problémát.” Sokat segít a kreativitás, mert ahelyett, hogy azt sorolnád, miért nem lehet valamit megcsinálni, arra koncentrálsz, milyen megoldások lehetségesek. Magyarázd el a beosztottadnak, miért lehet nehéz megvalósítani az ötletét, de a „nem lehet” helyett mindenki szívesebben hallja azt, hogy mégis hogyan lehetne.

9. Hiba

Amikor a „hiba” szót használod, hibást keresel, ahelyett hogy a problémát oldanád meg. Először próbálj megoldást találni és utána értékdlni a helyzetet. „Hogyan történhetett ez?”, „Hogyan tudjuk bebiztosítani, hogy ne fordulhasson elő ismét?” és „Mit  nem vettünk észre?” kérdések mentén gondolkodj. Nem szerencsés, ha vezető bűnbakot keres. Ez a felelősségvállalás hiányára utal, mert először mindenkinek magában kell keresnie a hibát és megvizsgálnia azt, hogyan tudta volna megelőzni. Ha a vezető így jár el, a jó példa átragad a csapatra és az egymásra mutogatás helyett növekszik a csapatmorál és a probléma megoldására lehet fókuszálni.

10. Megpróbálom

Ha ki kell választani a 10 kerülendő szó közül a legkárosabbat, az a „megpróbálom”. Mert vagy elköteleződsz valami mellett, vagy nem. Köztes út nincs. Ha a „megpróbálom” szót használod, azt jelzed saját magadnak és másoknak is, hogy hiányzik az elköteleződés: talán megcsinálod a feladatot, talán nem, vagy akkor csinálod meg, ha kedved van hozzá, vagy ha éppen időd engedi. Ez pedig garantált kudarchoz vezet, már az első pillanattól kezdve.

Másik nagy probléma a „megpróbálommal”, hogy a felelősségvállalás teljes hiányát mutatja. Általában akkor használjuk ezt a szót, amikor túlterheltek vagyunk, félünk a feladattól és már az elején tudjuk, hogy nem fogjuk vagy nem akarjuk megcsinálni. Azonban sokkal jobb módja is van annak, hogy kifejezd az aggályaidat. Ha például olyan körülmény miatt nem lehetséges, vagy nehéz a feladat végrehajtása, amelyre nincsen ráhatásod, mondd el őszintén. „Nem tudom vállalni az éves értékesítési riport elkészítését a hó végéig, mert a kollégák leterheltsége miatt valószínűleg nem fogom megkapni a szükséges adatokat időben.” A tisztán megfogalmazott indoka egy feltételes megállapodásnak elfogadható válasz, mert elősegíti a bizalom épülését és nem fogsz rosszul kijönni a szituációból, ha rajtad kívül álló okok miatt valóban nem sikerül megcsinálni a feladatot.

Lehetséges, hogy nem fogod tudni elhagyni ezeket a szavakat a szótáradból, de remélhetőleg körültekintőbben fogod őket használni és tisztában leszel azzal, milyen hatást váltanak ki. Ha azon dolgozol, hogy hatékonyan válogasd meg a mondandódat, vagy ha érzelmi intelligenciádat szeretnéd fejleszteni, hogy minél jobban ki tudd fejezni az érzéseidet, a szavak számítanak, mert elengedhetetlen részei a tudatosságodnak és annak, hogy vezetői készségeidet magasabb szintre emeld.

Newsletter


Sign up for the latest career boost ideas!


Contact



Adrienn Dankó ACC

Career re-design specialist,
ICF member Business coach

+36 70 310 82 59
adrienn.danko@klc.co.hu

https://www.linkedin.com/in/adrienn-danko-55023a1

21/b Hollán Ernő str, 1136 Budapest, Hungary