2024-ben munkahelyet váltanál? – Így tervezd meg!
Adrienn Dankó ACC

Author: Adrienn Dankó ACC

03 January 2024

2024-ben munkahelyet váltanál? – Így tervezd meg!
Ha 2024-ben célod a munkahely-, vagy akár karrierváltás kizárólag az önéletrajzod, LinkedIn profilod és motivációs leveled frissítése nem lesz elegendő a sikerhez. Érdemes például az időzítésre, a fő motivációd megtalálására, céljaid, erősségeid és gyengeségeid meghatározására, eddig elért eredményeid beazonosítására és kapcsolati hálod feltérképezésre is időt szánnod.

 „Valamilyen” állást pár hónapon belül lehet találni, de ha szinte minden szempontból megfelelő, hosszú távra szóló munkát szeretnél, érdemes alaposan felkészülnöd, akár karrier tanácsadó segítségét kérned, és számításba venned, hogy több hónapot is igénybe vehet a keresés. Érdemes azt is megnézni, mikor érdemes pályáznod, mert például sok cégnél nyáron uborkaszezon van, vagy az év végi hajtás miatt decemberben nem tudnak elég időt és figyelmet szentelni a kiválasztásnak. Általánosságban elmondható, hogy a munkakeresési szezon az év eleje, a tavasz és az ősz.

Mindenképp alaposan gondold át, mi az, ami motivál a váltásra. Van-e valami, ami hiányzik a jelenlegi munkahelyeden, vagy olyan célokra vágysz, amelyeket itt nem érhetsz el? Azt is nézd meg, hogy a pályázott pozíciók beillenek-e a hosszú távú karrierterveidbe. (Ha még nincs karrierterved, feltétlen kezdj el dolgozni rajta!) Vigyázz, mert a több fizetés csak rövid távú motivációt adhat. Érdemes szakmai fejlődéssel, karrier céljaiddal kapcsolatos vágyakat megfogalmazni.

Konkrét célokat is hasznos felállítanod, hogy pontosan mit szeretnél elérni az új munkahelyeden. Itt se csak az anyagiakra koncentrálj, hanem például a szakmai fejlődés mellett vizsgáld meg a munka és magánélet egyensúlyát vagy a perspektívákat, amelyet a cég kínálni tud.

Azonosítsd azokat a készségeidet és képességeidet, amelyekkel hozzá tudsz járulni az új munkahely sikeréhez. Fontos, hogy tisztában legyél az erősségeiddel és azokkal a területekkel, ahol további fejlődésre van szükséged. Ezekre az állásinterjún is rákérdezhetnek, ezért legyenek kidolgozott, jól megfogalmazott, professzionális válaszaid. A motivációddal, eredményeiddel kapcsolatos kérdéskét is alaposan gondold át, és arra is igyekezz választ találni, mi az, ami megkülönböztet téged a többi jelentkezőtől, akik hozzád hasonló szakmai tapasztalattal rendelkeznek.

A vezetők jelentős százaléka nem álláshirdetés útján, hanem kapcsolati hálóján keresztül talál új lehetőségeket. Vegyél részt szakmai rendezvényeken, konferenciákon, és használd ki az online hálózatépítés (pl. LinkedIn) lehetőségeit. Gondold át, volt kollégaid, barátaid, akár családtagjaid most hol dolgoznak, ki tudna beajánlani egy olyan pozícióra, amely szimpatikus a számodra.

Frissített CV-del fejvadász cégekhez is jelentkezz be. Szenioritásodtól függően keress személyzeti tanácsadókat (recruitment agency) vagy kifejezetten vezetőkiválasztással foglalkozó (executive search) cégeket.

Bár ahogy már megjegyeztük, ne kizárólag az anyagiak motiváljanak, bérigénnyel azért készülj, amelyet az interjú során megosztasz a lehetséges új munkahellyel. Feltétlen mondj fizetési elvárást, mert az igen kellemetlen és időrabló tud lenni mindkét fél számára, ha a sokadik interjú körnél derül, ki, hogy az elképzelések áthidalhatatlanul távol állnak egymástól.

Mikor piaci információt gyűjtesz az álláspályázatodhoz, ne csak a pozícióra koncentrálj, hanem nézd meg az adott vállalat munkahelyi kultúráját, vezetési stílusát, és azt is, hogy ezek mennyire működőképesek a számodra. Azt is érdemes megpróbálnod kideríteni, hogy épp miben van a cég, például leépítés, átszervezés, összeolvadás várható, vagy nagyon eredményes évet zártak? Ha a motivációs leveledben, vagy az állásinterjú során már megoldási javaslatokkal tudsz szolgálni ezekre a témákra, ill. ki tudod fejteni, hogy te hogyan tudnál hozzájárulni a cég előmeneteléhez, már félig nyert ügyed van.
 
A fenti pontok átgondolása heteket vehet igénybe és ha például nem rendelkezel elegendő önismerettel, önreflexióval és tudatossággal, nehézségekbe ütközhetsz egy-egy kérdés megválaszolásánál. Karrier coach vagy karrier tanácsadó támogatásával eredményesen tudsz ezeken a témákon dolgozni. Ne feledd! Minél felkészültebben vágsz neki az álláskeresésnek vagy a karrierváltásnak, annál nagyobb az esélye annak, hogy megkapd az áhított pozíciót.

Newsletter


Sign up for the latest career boost ideas!


Contact



Adrienn Dankó ACC

Career re-design specialist,
ICF member Business coach

+36 70 310 82 59
adrienn.danko@klc.co.hu

https://www.linkedin.com/in/adrienn-danko-55023a1

21/b Hollán Ernő str, 1136 Budapest, Hungary