
Vannak vitathatatlan előnyei. Megspóroljuk az utazási időt, rohanás nélkül lehet a gyerkőcöt oviba, suliba vinni (amikor épp lehet vinni, persze), csökkennek a költségek (például utazási, parkolási), nyugodtabban és fókuszáltabban lehet dolgozni, ha mondjuk open office van bent a cégénél (és nincs otthon egy vagy több kiskorú, aki(k)nek nincs ovi vagy suli…), nem kell alkalmazkodni senkihez, kevesebb a stressz, nagyobb az önállóság, és mostanság kiváltképpen üdvös, hogy nem kaphatunk el semmilyen betegséget a velünk együtt munkába buszozóktól és a kollégáktól…
Azt mondják, aki home office-ban dolgozik, annak eléggé tudatosnak és motiváltnak kell lennie ahhoz, hogy ne folyjon szét az ideje, és hogy betartsa a határidőket akkor is, ha nem ellenőrzik folyamatosan a munkáját. Én tudatosnak és motiváltnak tartom magam, a határidőkkel nem is volt soha gondom, viszont az idő szétfolyását nem tudtam megakadályozni.
Állandóan az járt a fejemben, hogy egy mosást csak be kéne tenni, 5 perc az egész. Úgyhogy gyorsan betettem. Aztán jött a postás, akivel kellemesen elbeszélgettük a következő 10-15 percet (most legalább ez a „csábítás” nem áll fenn…), végül pedig rám írt a barátnőm (naná, hogy szintén home office-ból) valamilyen életbevágóan fontos témával kapcsolatban természetesen, amelynek megszakértése nem tűrhetett halasztást. Így vége is lett a munkaidőmnek, de munkavégzés gyakorlatilag nem történt.
Ezért előfordult, hogy éjjel ültem neki a munkának. Mert bár akkor valóban nem jöhet a postás, és kis szerencsével a barátnőm már alszik, az ügyfeleim, akiknek megy a home office és így „normális” időbeosztással élhetnek, nem voltak elérhetők éjfélkor. Majd több otthon töltött nap után elkezdtek hiányozni a kollégák. Kifejezetten magányosnak, elfelejtettnek és kihagyottnak éreztem magam. Az is hiányzott, hogy csinos ruhába bújjak és hogy egy jó kis sminket feltegyek. Tudom, hogy azt javasolják, hogy home office-ból is szépen felöltözve kell dolgozni, de valljuk be őszintén, olyan ember valószínűleg nincsen, beleértve magamat is, aki nem szokott otthonról pizsiben, de minimum játszóruhában dolgozni, akár esetleg, talán, véletlenül heti több alkalommal is (oké, nem a videokonferenciás napokon). Az is gondot okozott, hogy úgy éreztem, szinte rámzárul a lakás, a szoba. Alig álltam fel a konyhaasztaltól, kanapéról, míg a munkahelyen elmentem ebédelni vagy egy megbeszélésre a szomszéd tárgyalóba.
Sokat gondolkoztam azon, hogy vajon miért nem megy ez nekem. Rájöttem, hogy több dologgal van gond. Elsősorban a helyszínnel. Nem azzal persze, hogy otthon voltam, hanem azzal, hogy a konyhában vagy a kanapén dolgoztam, és ez által nem volt munka „szaga” a munkának. Kellett egy „dolgozó hely”, ahol szinte semmi mást nem csináltam, csak dolgoztam. Ez abban is segített, hogy a gondolataim elkalandozását, például a mosogatás irányába, megakadályozzam. Amint „a helyet” megláttam, munka módba tudott kapcsolni az agyam, és szinte eszembe sem jutott mással foglalkozni. Tudatosan nem nyitottam ki a postásnak az ajtót (szegény…) és a privát üzeneteket erőnek erejével figyelmen kívül hagytam a munkaidő végéig. Rájöttem, hogy szüneteket is be kell iktatnom. Na nem a barátnőmmel való beszélgetést, hanem pár perc sétát vagy nyúlsimogatást (szerencsére háziállat minőségben több is van itthon). És igaza volt annak a valakinek, aki azt mondta, hogy rendesen fel kell öltözni. Ha nem is teljes díszben és pompában, de mégsem pizsiben dolgoztam.
Ezekkel a változtatásokkal sokkal jobban működött a home office, de a magány és a kihagyottság érzése nem szűnt meg. Ezért kipróbáltam, hogy heti egy, maximum két napot dolgozok otthonról, és íme, így remekül működött a rendszer, már tényleg jó volt a home office.
Helyesebben fogalmazva jól működött és jó volt, körülbelül három héttel ezelőttig... Kihagyottságot nem érzek, mivel szinte minden kolléga és ügyfél, aki megteheti, otthonról dolgozik. Egyelőre a magánnyal sem küzdök, sőt. Úgy, hogy mindenki itthon van a családból finoman szólva nem érzem magam egyedüd, de biztos vagyok benne, hogy egyre inkább hiányozni fog az iroda. Erre még nincs konkrét megoldásom, bár talán valami már körvonalazódik: a bizakodást és a reményt erősítem magamban, hogy a jelenleg kialakult helyzet hamarosan a múlté lesz, és ha nem is ugyan ott fogjuk folytatni, ahol abbahagytuk, de ismét fellendül majd a számomra fontos társasági élet, többek között a munkahelyemen is.
More posts

Te milyen régi-új vezető vagy?
04 June 2020
Mostanában sokszor teszem fel a kérdést, milyen lesz a munkahelyi világunk a járvány után, hogyan fogunk dolgozni, milyenek lesznek a régi-új sikeres vezetők, mely vezetői készségek fognak kisebb, és melyek nagyobb hangsúlyt kapni. Biztos válaszaim nincsenek, de valamiféle irány talán látszik.

„Hogyan ne vezess home office-ban” kisokos
01 September 2020
Előző blog bejegyzésemben már megtalált a kontroll témája, és most egy másik aspektusból ismét találkoztam vele. Úgy látszik, dolgunk van egymással.
Az elmúlt hónapokban több coach kollégával beszélgettem és szinte mindegyikünk ugyan arra a megállapításra jutott. Ez idáig igen változatos témákon dolgoztunk főként multinacionális és KKV cégeknél dolgozó ügyfeleinkkel, azonban most, a home office szép(?) új világában, a coacheek jelentős részét egy téma szólítja meg: állás- vagy karrierváltás. Karrierváltást támogató szakemberként talán örülhetnék ennek, azonban nem ennyire egyértelmű a helyzet.

Álláskeresés, kapcsolati háló, ciki...
30 September 2020
Az utóbbi időben jelentősen megnövekedett a karrier tanácsadásaim száma. Mit takar a karrier tanácsadás? Figyelemfelkeltő CV megírását, a tömegből kitűnő LinkedIn profil kialakítását, akár a legfurcsább állásinterjú kérdésekre adandó „jó” válaszok átbeszélését, a fizetési igény meghatározását és persze ennek az írásnak a témáját, hogy hol is keressük (a leghatékonyabban) azt a bizonyos álomállást.

Önéletrajzot írni mindenki tud, vagy mégsem?
03 November 2020
Ha az álláskeresés kapcsán sokat hallom, hogy ezt mindenki meg tudja csinálni, akkor az önéletrajzírást illetően még többször. Mert mi lehet ebben a nagy ügy? Hacsak nem pályakezdő vagy, egyszer régen már te is írtál egy CV-t, azt csak fel kell frissíteni egy kicsit. A Google számtalan találatot dob ki, milyen egy „jó” önéletrajz, rengeteg stílus, sablon van fent a neten, és a feltöltött adatokból különböző CV író programok el is készítik az önéletrajzodat. Sőt, megkérheted a barátodat, hogy küldje át az övét, amivel a múltkor megkapta azt a csodás állást. Neked csak ki kell tölteni a rád vonatkozó részekkel és már kész is!
Mit veszítesz így?

Mi a kockázata annak, ha téged vesznek fel a pozícióra?
01 December 2020
Egyik ügyfelem a következő problémával érkezett hozzám nemrég. „Valamit nem jól csinálok az álláskeresés során. Sok állást megpályázok, behívnak állásinterjúkra, azonban a második körös interjúkra szinte soha nem jutok el. Pedig a karrierem során már jó pár alkalommal interjúztam, én magam is sokakat interjúztattam, tudom, mit, hogyan kell csinálni.” Mikor átbeszéltük a „mit, hogyant”, a következőkre derült fény: az állásváltással kapcsolatos motivációjaként azt fogalmazta meg, nem szeret együttdolgozni jelenlegi főnökével, amikor a munkatapasztalatáról kérdezték felsorolta a különböző pozícióiban elvégzett feladatait, és amikor például azt kérdezték tőle, hogyan kezeli a kudarcot, elmondta, hogy mivel maximalista ember, nagyon nehezen viseli.
Első ránézésre úgy tűnhet, rendben vannak ezek a válaszok, de ezeknél sokkal jobb válaszokat is lehet adni.

Karrier tanácsadás, karrier coaching (és egy kis terápia…)
04 January 2021
Coachként és tanácsadóként sokszor tapasztalom, hogy nagy a kavarodás ezzel a két fogalommal kapcsolatban. A tanácsadást talán sokan ismeritek, a coachingot azonban nehezebb definiálni és azt hiszem, ez is azok közé a dolgok közé tartozik, amit ha az ember nem próbál ki, nem kaphat róla teljes képet.
Contact
Adrienn Dankó
Career re-design specialist,
ICF member Business coach
+36 70 310 82 59
adrienn.danko@klc.co.hu
https://www.linkedin.com/in/adrienn-danko-55023a1
21/b Hollán Ernő str, 1136 Budapest, Hungary